Loading Events

Obilježavanjem ovog dana povećava se svjesnost o važnosti unaprjeđenja i očuvanja mentalnog zdravlja kao važne sastavnice općeg zdravlja.

Većina osoba oboljelih od mentalnih bolesti i poremećaja diskriminirana je u svojim pravima širom svijeta. Te osobe nisu samo diskriminirane, stigmatizirane i marginalizirane, već su izložene i emocionalnom i tjelesnom zlostavljanju u pojedinim zajednicama. Tome pridonosi i loša kvaliteta skrbi zbog nedostatka kvalificiranih zdravstvenih stručnjaka kao i specijaliziranih ustanova, osobito u zemljama u razvoju.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) izradila je okvirni plan postizanja dostojanstva u mentalnom zdravlju. Naime, Opća deklaracija o ljudskim pravima kaže: “Svi su ljudi rođeni slobodni i jednaki u dostojanstvu i  pravima”. Prema SZO-u, zakonodavstvo koje promiče mentalno zdravlje ima odlučujuću ulogu u stvaranju uvjeta koji omogućuju kvalitetnu skrb oboljelima, smanjivanje stigme, diskriminacije i marginalizacije mentalno oboljelih osoba, kao i institualizacije oboljelih. Štoviše, sudjelovanje osoba s psihosocijalnim poteškoćama u procesu odlučivanja je ključno u osiguravanju njihovog dostojanstva i poštovanja, čime se ispunjavaju uvjeti ostvarivanja i zaštite njihovih ljudskih prava.